6 wynalazków, które zawdzięczamy Hiszpanom

Dziś polecamy ciekawy artykuł, autorstwa Karoliny, zaczerpnięty z portalu www.migreat.es, działu poświęconego Polakom w Madrycie.

„6 wynalazków, które zawdzięczamy Hiszpanom

1. Chupa Chups

W 1958 roku wszedł na rynek hiszpański pierwszy okrągły lizak pod nazwą “Gol” stworzony przez Enrica Bernata. Konsumentom jednak znacznie bardziej przypadla do gustu nazwa „Chupa Chups”.

Logo w formie rozpoznawanej na całym świecie stokrotki przetrwało w niemal niezmienionej wersji od roku 1969, kiedy to zsotało stworzone przez… Salvadora Dalí!

2. Mop

Mop – ręczny przyrząd do sprzątania na mokro, nowoczesna wersja fregony co prawda wymyślona została przez Amerykanina, ale to Hiszpan Manuel Jalón ją opatentował, by w 1956 roku rozpocząć jej produkcję. Tak więc oszczędność czasu i wysiłku podczas sprzątania zawdzięczamy właśnie jemu!

Mop w wersji vintage.

3. Zszywacz

Niezwykle praktyczny przedmiot, jakim jest zszywacz – grapadora – również jest owocem hiszpańskiej wyobraźni. To Juan Solozábal i Juan Oliva sprawili, że łatwiej nam jest nie pogubić notatek czy też dokumentów. To im należą się slowa wdzięczności wszystkich pracowników biurowych, studentów, nauczycieli.

4.Piłkarzyki

Coś dla Panów (i nie tylko): Piłkarzyki, hiszpański Futbolín, to gra, która została wymyślona przez Hiszpanów. Co prawda nie ma calkowitej jasności, co do tożsamości pierwszego wynalazcy (niektóre źródla podają, że wcale nie byl nim Hiszpan, a Francuz), jednak patent pierwszego stołu piłkarzykowego przypisuje się Alejandro Finisterre.

Piłkarzyki róweż zawdzięczamy Hiszpanom.

5.Skafander kosmiczny

Skafander kosmiczny, escafandra estratonáutica to prototyp stroju umożliwiającego bezpieczne wyjście i pracę człowieka w przestrzeni kosmicznej został zaprojektowany przez hiszpańskiego inżyniera wojskowego Emilio Herrera Linaresa w 1935 roku. Ze względu na wagę tego wynalezku, Emilio Herrera jest nazywany “ojcem skafandra kosmicznego”.

6.Kolejka linowa

Warto wspomnieć, że pierwszą kolejką linową był wynalazek gdańszczanina Adama Wiebe, który od 1644 r. służył do transportu materiałów budowlanych przy modernizacji miejskich fortyfikacji.

Natomiast pierwsza kolej linowa dla pasażerów została zbudowana przez Leonardo Torres Quevedo w San Sebastian w 1907 roku, aby umożliwić łatwy transport arystokracji na pobliską górę Ulia.

Słynne teleferico w Barcelonie wybudowane zostało dopiero w 1931 r.”

Dzięki Karolinie za udostępnienie materiału. Dodalibyśmy do tego jeszcze niesamowicie zaciemniające i chroniące przed słońcem rolety ;)))

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • LinkedIn
  • Twitter