Andaluzja – Wyprawa śladami Kolumba.

20150728_185658

„¡Tierra! ¡Tierra! ¡Tierra!” (Ziemia!Ziemia!Ziemia!) w Hiszpanii są to historyczne słowa, które wykrzyknął Rodrigo z Triany wczesnym porankiem 12 października 1492 roku. Na horyzoncie ujrzał dzisiejszą wyspę San Salvador i moment ten uznawany jest za odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba.

W 1486 Kolumb próbował przekonać królową Izabelę Kastylijską oraz króla Ferdynanda II do swojego planu wytyczenia szlaku morskiego do wschodnich Indii. Dopiero w 1492 roku po upadku muzułmańskiej Granady królowa Izabela sfinansowała misję Kolumba. W pierwszą wyprawę pod barwami Kastylii, Kolumb wyruszył 3 sierpnia 1492 z miejscowości Palos, położonej u ujścia rzeki Tinto do Atlantyku.

Dziś niedaleko tego miejsca znajduje się muzeum Muelle de las Carabelas.

Wybrałem się do tego muzeum by zobaczyć repliki statków Kolumba.

WP_20150728_044

Ujrzałem tam replikę karakiSanta Maria” flagowego statku wyprawy Kolumba, który był wydzierżawiony od podróżnika i pilota Juana de la Cosa. „Santa Maria” nie wróciła z wyprawy.

WP_20150728_015

20150728_190454Znajdują się też tam dwie repliki 20 metrowych karaweli „Niña” i karaweli „Pinta”, które Kolumb otrzymał od królowej Kastylii.

Wprawiło mnie w zdumienie to, jak w tak małych łupinkach ktokolwiek odważyłby się popłynąć przez nieznany Atlantyk. Oglądając te małe statki wyobrażałem sobie, że to nie było łatwe.

240px-Escudo_de_España_(mazonado)Odkrycie Ameryki przez Kolumba to jeden z najważniejszych okresów w historii Hiszpanii. Ma to też swoje odzwierciedlenie w herbie Hiszpanii. Po obu stronach herbu stoją mityczne Słupy Heraklesa wyznaczające granicę ówcześnie znanego świata. Na Słupach jest wstęga z łacińskim napisem „Plus Ultra” czyli „Wciąż Dalej” i jest to aluzja do odkrycia Nowego Świata.

Wiele legend urosło wokół postaci Kolumba.WP_20150728_002 Na przykład proste rozwiązanie trudnego zadania dziś przypisuje się Kolumbowi i określa się to „Jajkiem Kolumba”. Wiele też jest teorii co do pochodzenia Genueńczyka Cristoforo Colombo. Jego cera była jasna i miał rudawe włosy. Portugalski profesor Manuel Rosa po 20 latach badań udowadnia, że Kolumb był synem polskiego króla Władysława III Warneńczyka, ukrywającego się na portugalskiej wyspie Madeira. Ukrywał się tam po przegranej bitwie pod Warną z Turkami, w której zginął lecz jego ciała nigdy nie odnaleziono.

Palos de la Frontera jest w pobliżu Huelvy i oddalone jest tylko godzinę jazdy od Bazy Skydive Atmosfera.

Źródła:
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/poland/8166041/Christopher-Columbus-was-son-of-Polish-king.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Kolumb
http://www.diphuelva.es/contenidos/2596_muelle-de-las-carabelas
http://portuguese-american-journal.com/manuel-rosa-surprising-revelations-about-columbuss-true-identity-interview/

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • LinkedIn
  • Twitter