Apteki i opieka medyczna w Hiszpanii

Apteki w Hiszpanii
Apteki w Hiszpanii

Odwiedzając Hiszpanię można przypomnieć sobie czasy, gdy lekarstwa można było kupić tylko w aptekach. Dla mnie troszkę dyskomfortowe było to, że nie mogę sobie kupić popularnych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych przy kasie w hipermarkecie lub na stacji benzynowej.

Idzie się jednak do tego przyzwyczaić. Apteka czyli Farmacia zajmuje się sprzedażą leków. Parafarmacia zajmuje się sprzedażą dodatków do diety, kremów itp ale żadnych środków medycznych już sprzedawać nie mogą.

Cała opieka medyczna w Hiszpanii dzieli się na dwie części. Jedna to opieka w sytuacjach nagłych. Tu przyda się słowo Urgencias, można śmiało atakować z każdym nagłym problemem. Czy to alergiczna reakcja na osę, czy to skręcenie kostki – w Hiszpanii zajmują się bez problemu. Najpierw pomogą, potem będą pytali jak to rozliczyć. Jako członek UE Hiszpania respektuje karty EKUZ, które w Polsce i w innych krajach członkowskich można wyrobić za darmo. Link do wniosku o kartę EKUZ. Są one potwierdzeniem posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, używa się ich w nagłych przypadkach.

Jeśli nie jest to nagły przypadek i chcemy iść do zwykłego lekarza ta karta już nam nie wystarczy. Trzeba mieć dobre ubezpieczenie lub znaleźć prywatną opiekę medyczną. Może być to dużo szybsze rozwiązanie.

W Hiszpanii krąży popularny kawał na ten temat:

„Mąż zagaja małżonkę, że chciałby zamówić u niej opiekę seks pielęgniarki. Żona zaś pyta, czy państwowo, czy prywatnie? Mąż – A jakaż to różnica? Żona – prywatnie to 200 Euro, państwowo zaś najbliższy termin masz za rok”

Hiszpania przeżywa kryzys i opieka zdrowotna jest ponoć w gorszym stanie, niż była kiedyś. Nie potrafię tego tak ocenić. W moim odczuciu jest bardzo dobrze zorganizowana, można czuć się dużo bardziej bezpiecznie. Było mi dane kilka razy korzystać z tego systemu, nic złego powiedzieć nie mogę.

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • LinkedIn
  • Twitter