Zacmienie ksiezyca

Całkowite zaćmienie Księżyca dziś o 21.30!

Już Dzisiaj, w piątek 27 lipca, będziemy świadkami najdłuższego w tym stuleciu zaćmienia Księżyca. W pewnej fazie zaćmienia naturalny satelita ziemi zrobi się czerwonawy, stąd popularna nazwa tego zjawiska – Krwawy Księżyc. 

Całkowite zaćmienie Księżyca powinno być widoczne dla większości mieszkańców naszej części Europy, a do jego obserwacji nie potrzeba żadnych instrumentów optycznych. Zjawisko potrwa aż 1 godzinę i 43 minuty. Następnie równie długie całkowite zaćmienie naturalnego satelity Ziemi będzie miało miejsce dopiero w 2123 roku.

Astronomiczny spektakl rozpocznie się około godziny 20:30. Wówczas to znad południowego wschodu wzejdzie Księżyc i już wtedy będzie rozpoczynała się faza częściowa tego zjawiska.

Całkowita faza zaćmienia wypadnie około godz. 21.30 i wówczas Księżyc będzie już wyżej nad horyzontem i będzie widoczny w całej krasie.

W fazie całkowitego zaćmienia Księżyc może być wręcz ledwo widoczny na tle ciemnego nieba, ale z pewnością będziemy mogli dostrzec jego krwawo-czerwoną barwę i taki stan utrzyma się mniej więcej do północy.

W czasie całkowitego zaćmienia Księżyca, gdy Srebrny Glob zacznie przechodzić przez cień rzucany przez Ziemię, będzie można zauważyć, jak jego tarcza powoli ciemnieje. W pewnym momencie ten cień będzie stawał się coraz bardziej czerwony. Dzieje się tak dlatego, że im głębiej Księżyc wchodzi w cień naszej planety, tym więcej pada na niego światła przefiltrowanego przez ziemską atmosferę.

Tej samej nocy będzie można zobaczyć również opozycję Marsa. Czerwona Planeta znajdzie się dokładnie po przeciwległej stronie Ziemi, co Słońce i to będą najlepsze warunki do obserwacji Marsa w tym roku.

Chociaż zaćmienie powinno być dobrze widoczne z ziemi, warto zaopatrzeć się w lornetkę.

Będziemy oglądać!

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • LinkedIn
  • Twitter
Opublikowany w News