cayetana de alba duquesa de alba.00

Cayetana de Alba nie żyje – Dlaczego media i cały świat tak się tym interesują?

W wieku 88 lat zmarła dzisiaj w nocy księżna Cayetana de Alba. Dlaczego media i cały świat tak się tym interesują?

cayetana de alba duquesa de alba.00

Urodzona 28.03.1926 w Madrycie María del Rosario Cayetana Fitz-James Stuart y Silva była dziedziczką niesamowitej fortuny arystokratycznego rodu de Alba, wywodzącego się z XIV wieku.

cayetana de alba duquesa de alba.00W hipotetycznym przypadku odłączenia się Szkocji od Zjednoczonego Królestwa i ustanowienia monarchii, jako wywodząca się z dynastii Stuartów, Cayetana de Alba byłaby ważną kandydatką do tronu królewskiego.

Chociaż urodziła się w pałacu Liria, madryckiej siedzibie jej rodu, w której Goya malował portret jej przodka, swoje młode lata spędziła w Londynie, dokąd jej ojciec został wysłany jako ambasador. Było to w czasie drugiej wojny światowej. Po dwóch pierwszych małżeństwach,
w 2011 miał miejsce ślub roku w Hiszpanii: 85-letnia Cayetana poślubiła 61-letniego „człowieka z ludu”, Alfonso Dieza Carabantesa. Aby uspokoić rozwścieczonych spadkobierców przed ślubem dokonała podziału części majątku. Każdy z synów na uspokojenie otrzymał m.in. 110 mln euro.
Księżna była dziedziczką niezliczonej liczby nieruchomości, posiada liczącą 30 tys książek bibliotekę, w której znajduje się 21 oryginalnych manuskryptów Krzysztofa Kolumba, w tym piewsza mapa obu Ameryk, sporządzona przez Kolumba właśnie. Jej majątek wyceniany jest na ok 3,5 mln euro.
Księżna była również postacią bardzo barwną. Oprócz niesamowitego bogactwa, posiada największą liczbę tytułów, uznaną przez Księgę Guinessa. Ma m.in 5 tytułów księżnej, 18 tytułów markizy, 20  tytułów hrabiny, wicehrabiny itp, a także 14 tytułów „Grande de España”, najwyższego tytułu szlacheckiego, utworzonego przez Króla Karlosa w XVI w., dające miejsce w hierarchii zaraz za rodziną królewską.
Wśród jej licznych, niezwykłych przywilejów, znajduje się i ten, który pozwala jej… wjechać konno do katedry w Sewilli.

Cayetana – mimo iż była głową domu Alba, którego korzenie sięgają pięciu wieków wstecz, a także potomkinią Jamesa Fitz-Jamesa, nieślubnego syna angielskiego króla Jakuba II – fascynuje hiszpańskie media nie tyle z racji swojego arystokratycznego pochodzenia, co z powodu swoich miłostek i ekstrawertycznej osobowości, a szczególnie skłonności do publicznego roztrząsania swoich rodzinnych spraw.

Jej przesadne zamiłowanie do operacji plastycznych, hippisowskich kapeluszy i krzykliwych, kwiecistych sukienek, uczyniły również z Cayetany nie podlegającą żadnym klasyfikacjom swoistą ikonę mody.

Jak to w przypadku sławnych i kontrowersyjnych osób, komentarze z jednej strony przepełnione są wyrazami sympatii i współczucia dla rodziny, a z drugiej zdegustowaniem nadmiernym zainteresowaniem mediów zwykłą śmiercią starszej i schorowanej osoby, w czasach kryzysu i trudności w dostępie do opieki medycznej i utrzymaniu się starych ludzi.
My z naszej strony interesujemy się ciekawostkami, dotyczącymi Hiszpanii, a w szczególności siedziby naszej bazy spadochronowej, Sevilli, i na tym blogu zawsze możecie coś ciekawego na ten temat poczytać.
Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • LinkedIn
  • Twitter