Do Hiszpanii za czystszym powietrzem!

Raport o zanieczyszczeniachMapa przedstawiająca wystawienie populacji na działanie szkodliwych benzopirenów. Źródło: Europejska Agencja Środowiska/National Geographic Polska.

Komisja Europejska opublikowała raport Europejskiej Agencji Środowiska na temat zanieczyszczenia powietrza.

Mapy i wykresy nie pozostawiają wątpliwości, jeśli chodzi o emisję cząsteczek stałych, czyli po prostu dymu i popiołu, Polska jest na czele. O problemie smogu i zadymienia w Polsce głośno jest ostatnio głównie za sprawą kłopotów mieszkańców Krakowa. Jednak raport wskazuje, że cały kraj przekracza normy emisji. Dotyczy to zarówno cząsteczek stałych jak i rakotwórczych benzopirenów. Zanieczyszczenia trafiają potem do upraw oraz pasz zwierząt i trują podwójnie.

Raport w dość dokładny sposób opisuje skutki szkodliwych emisji do atmosfery w ostatnich latach. Co ciekawe najwięcej przypadków zgonów, gdzie winne było zanieczyszczenie, zanotowano w Niemczech, gdzie emisja jest znacznie niższa niż w Polsce. Obok nich przodują Włochy, które wśród państw Europy wydzielają najwięcek ozonu do atmosfery. Ten silnie toksyczny związek używany jest między innymi do wyjaławiania wody pitnej. Polska zdecydowanie prowadzi gdy spojrzeć na mapę wystawienia mieszkańców na działanie benzopirenów. Są one przede wszystkim składnikiem smogu.

Mapy również wskazują na najczystsze powietrze w Europie. Mamy coraz więcej pozytywów z mieszkania w Hiszpanii i coraz więcej powodów, aby zaprosić Was do polskiej bazy na wypoczynek ze skokami spadochronowymi, warsztatami tematycznymi z zakresu gotowania i „majsterkowania w głowie”, czy bez niczego, po prostu na nacieszenie się słońcem, plażą i .. najczystszym powietrzem w Europie!
Źródło: Europejska Agencja Środowiska

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • LinkedIn
  • Twitter