kurs flamenco, taniec flamenco

Drzewo tradycji flamenco nadal rośnie

Flamenco niekoniecznie profesjonalnie – okiem Iwana

Z punktu widzenia nie-tancerza flamenco wygląda bardzo atrakcyjnie lecz nieco tajemniczo. Dla mnie już rytm, czyli zgodnie z nazewnictwem tej sztuki – kompas, jest za trudne do opanowania, co więc mówić o tańcu, śpiewie i muzyce.

O pierwsze miejsce walczą gitara i tancerka flamenco. Gitara ze względu na niepowtarzalny i jakże miły dla ucha dźwięk, tancerka troszkę ze względu na powiązanie z kształtem taliowanej gitary. Na końcu plasuje się śpiewak, choć ponoć to on gra pierwsze skrzypce, a reszta zespołu dopasowuje się do jego, czy też jej, pomysłów. Może kiedyś mi się to odmieni, na razie oko przykuwa taniec, ucho nastawia się do gry gitarzystów, a śpiew kulturalnie toleruję. Niezależnie jednak od osobistych preferencji całość spektaklu jest czymś wspaniałym. Nie trzeba być specjalistą, aby docenić piękno tej trójedynej formy artystycznej.

Nie trzeba obawiać się o to rychły zanik tego elementu hiszpańskiej kultury. To tradycja rozpoznawalna o magicznej wręcz sile przyciągania uwagi zarówno Hiszpanów, jak i turystów wszelkiego sortu. Szkoły flamenco mają się dobrze, uczniowie praktykują srodze, a młodzież pomimo ogólnoświatowego trendu postępującej pierdołowatości – interesuje się tą piękną formą autoekspresji.

Okiem laika widać, że dzieciakom zgromadzony na imprezie organizowanej przez lokalny dom kultury, rączki same składają się do klaskania trudnego compasu różnych odmian flamenco. Choć trudno im utrzymać swoją koncentrację i usiedzieć w jednym miejscu, to gdy na scenę wychodzą tancerki flamenco zaraz sobie mogą zaskarbić zainteresowanie, nawet tak młodocianej widowni. To bardzo budujące.

Prowadzący, w sposób ciekawy i rzeczowy tłumaczy różnice pomiędzy najważniejszymi odmianami tej sztuki. Pokazuje grafiki obrazujące genealogiczne drzewo. Pozwoliłem sobie ściągnąć kilka takich grafik, gdyż TV WHiszpanii.Info ma w swych programach zawierać choćby źdźbło (jeśli nie więcej) informacji edukacyjnych.

Arbol de flamenco

 

Poniżej przypadkowy nieco reportaż z krótkiej prezentacji jednego z palos flamenco, czyli tangos w wykonaniu uczennic kursu flamenco. Poziom mniej więcej średniozaawansowany + trema + śliski parkiet! W przypadku naszej Uli (druga od lewej) jeszcze grypa. Ale czego się nie robi dla TV w Hiszpanii.info!

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • LinkedIn
  • Twitter