Jak działa lodówka turystyczna

Karawaning i lodówka turystyczna
lodówka turystyczna
lodówka turystyczna

Każdy, kto cieszył się karawaningiem wie, że jednym z podstawowych urządzeń zapewniających komfort życia w przyczepie lub samochodzie kempingowym jest lodówka.

Przez długi czas nieco męczyło mnie, jak to możliwe, że w jednym z trybów pracy lodówka może zasilana być gazem z butli. To, że działa na 230 V gdy jesteśmy podłączeni do zewnętrznego zasilania albo na 12 V absolutnie mnie nie dziwiło bo jestem elektromechanikiem. Ale gaz? Mało tego, jak to możliwe, że zasilana jest płomieniem z tegoż gazu. Gdy poziom męczenia przekroczył wartości krytyczne rozgryzłem sprawę i teraz mogę podzielić się tą prostą i jasną wiedzą.

Popularne chłodziarki domowe mają sprężarkę. To jest dla mnie jasne bo pamiętam jak prułem, jako nastolatek hermetyczną, metalową, czarną puszkę wewnątrz której zanurzony w oleju pracuje kompresor.
Jeśli więc posklejać nijakie fragmenty szkolnej wiedzy z empirycznym doświadczeniem dmuchania na oparzony palec, to można łatwo skojarzyć. Jak robimy dzióbek, to rozprężone na zewnętrznej stronie ust powietrze jest chłodniejsze niż przy normalnych wydechu.

Tak więc w chłodziarce sprężarkowej ściśliwy gaz podczas sprężania (przed rurką kapilarną) oddaje ciepło do radiatora z tyłu, lub z boków lodówki. Po przeciśnięciu się przez rurkę kapilarną, gaz rozpręża się i pochłania ciepło z wnętrza lodówki, potem trafia do sprężarki. Za sprężarką oddaje, za rurką kapilarną pochłania. Kręci się sprężarka, gazu nie brakuje to każda chłodziarka, czy to samochodowa, czy to domowa musi pompować ciepło.

Lodówka turystyczna nie ma sprężarki

Ale w  nie słychać sprężarki, mało tego jak napędzać sprężarkę mechaniczną gazem. No nie da się. Ale lodówka turystyczna to jest chłodziarka absorbcyjna. Cały myk polega na tym, że sprężanie chłodziwa polega na jego zagotowaniu. Czyli sercem napędowym jest nie sprężarka ale warnik. Warnik to grzałka, lub palnik. W turystycznych wynalazkach to dwie grzałki i jeden palnik. Możemy więc wybierać pomiędzy sposobem grzania.

Tak więc włączamy gaz, zapalamy palnik i zaczynamy grzać warnik. Chłodziwo zaczyna się gotować, rośnie więc ciśnienie i zaczyna wymuszać ruch, który jest jednokierunkowy dzięki zaworowi zwrotnemu. Dalej już jest prawie tak samo. Gorące sprężone dochodzi do rurki kapilarnej, rozpręża się i zabiera ciepło, następnie trafia do skraplacza skąd przepompowane jest w postaci ciekłej do warnika.

tyłlodowkiWarnik jakkolwiek zasilany wytwarza dużo ciepła. Kominek chłodziarki wyprowadzony jest na zewnątrz przyczepy lub samochodu. Można łatwo sprawdzić, czy lodówka turystyczna działa, przykładając dłoń blisko kominka. Jeśli czujemy ciepło, to znak, że jest ono poniekąd wypompowywane ze środka naszej chłodziarki.

Jak przełączać lodówkę turystyczną?

Podczas jazdy kamperem ustawiam pracę chłodziarki na 12 V, zasilanie następuje z alternatora. Alternator i tak pracuje, więc niech zasila. Jeśli mamy możliwość podłączenia się do zewnętrznego źródła prądu przemiennego, to od razu przełączamy chłodziarkę na 230 V. Jeśli nie, a silnik samochodu wyłączyliśmy to przełączamy na gaz.

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • LinkedIn
  • Twitter