Język hiszpański: prawdziwy Hiszpan nie pożycza!

język hiszpańskiJęzyk hiszpański….?

Hiszpanie nie lubią zapożyczeń i na wszystko starają się znaleźć swoją nazwę, często tłumacząc niektóre zwroty dosłownie. Zwroty  potoczne,  powszechnie używane, stare, nowe, nazwy własne… Hiszpanie nie uznają kompromisów. A jeśli już naprawdę nie mogą czegoś przetłumaczyć to … na pewno znajdą sposób na jego ‘zhiszpannizowaną’ wymowę. Są dziś na świecie słowa angielskie, które zadomowiły się w niemal wszystkich krajach świata.  Ale nie w Hiszpanii…

Zacznijmy od najbardziej popularnych:
Ok – vale.  Wszechobecne często występujące w zbitce „venga, vale!” lub „venga, va!”, oznaczającej w tym kontekście rozbudowane „ok”, „no dobra, ok”,  „niech będzie”
Oops – uy! huy, opaa
Sorry – perdon
Shit – mierda!
hot dog – perrito caliente
happy hour – hora feliz
Superman – superhombre
Zigzag McQueen – Rayo Mcquin
„Własne” nazwy własne:
pop corn – palomitas
Los Picapiedra – Flinstonowie
Spiderman – El Hombre Araña, (ew. Espiderman, ale o tym później)
Jetsonowie – Los supersonicos
Smerfy – Los Pitufos
Czerwony Kapturek – La Capucinera Roja
E-mail – correo electronico
komputer – ordenador
link – enlace
plik – archivo

Wymowa:

Hiszpański aparat mowy nie jest stworzony do wymawiania słów rozpoczynających się na „sp”, „st”, „sk”. Stąd, często zabawna dla obcokrajowców, wymowa wielu słów. Sztandarowym przykładem jest przecież ESPania.
estradivarius, eskype,  espagetti, espinach, eScarlett Johansson, estop, eStiven eSpilberg, eSpice Girls … a jeśli już zahaczyliśmy o kręgi muzyczne to U2 – u dos.
Hiszpanie nie są osłuchani z językiem angielskim, wszędzie jest dubbing. Do nauki języka angielskiego podchodzi się bez większego entuzjazmu. Nie mają kompleksów na punkcie ojczystego języka hiszpańskiego. Są z niego dumni i pokazują, że nie muszą importować obcych słów do swojego słownika.
Jeśli ma więc ktoś ochotę na praktyczne spotkanie z  prawdziwym hiszpańskim, który znają tylko rodowici Hiszpanie, to może wakacje połączone z kontaktem z „tubylcami” pod okiem rezydenta? Zobacz co można u nas robić.
Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • LinkedIn
  • Twitter