Kto chce niepodległości Katalonii?

kataloniaNa 9 listopada planowane było w Katalonii referendum dotyczące oddzielenia się od reszty Hiszpanii. Nie jest łatwe określić jak by przebiegło, gdyż społeczeństwo podzielone jest mniej więcej na dwie połowy. Mogłoby więc wszystko przebiec według schematu ze Szkocji.

Jednak nie dowiemy się tego, gdyż referendum nie odbędzie się. Planowane referendum zostało zaskarżone a Trybunał Konstytucyjny zwleka z odpowiedzią. Do czasu uzyskania odpowiedzi referendum jest nielegalne.

herbkataloniiSzef autonomicznego regionu Katalonii – Artur Mas chce wykorzystać przygotowania do referendum jako sposób uzyskania opinii, przeprowadzenia konsultacji społecznej. Zachowane zostaną urny, karty tyle, że efekt takich wyborów nie będzie wiążący.

Katalonia jest w podobnej sytuacji co Warszawa i Mazowsze. Dość srodze kiesa tego regionu jest łupiona przez „janosikowe”. Nie pierwszy raz bogaty region stara się o oddzielenie od biedniejszych części państwa. Oczywiście każde z planowanych, nowych państw chciałoby zachować posiadane przywileje, nic nie tracić tylko zyskiwać.

Obecnie wspólnotę autonomiczną Katalonii tworzą cztery prowincje: Barcelona, Girona, Lleida i Tarragona. Granica hiszpańsko francuska została wytyczona wraz zakończeniem wojny trzydziestoletniej. Można przyjąć, iż od 1720 roku przebiega ona w niezmieniony sposób. W XIX wieku Katalonia stała się pionierem industrializacji w Europie. Od tego też czasu powodzi się jej całkiem nieźle. Obecnie do sprawnie działającego przemysłu można dołożyć prężną turystykę.

W trakcie wojny domowej, która wybuchła w 1936 roku, rząd Katalonii opowiedział się po stronie republiki. Rząd republikański schronił się w Barcelonie. Frankiści zdobyli Barcelonę w 1939 roku ale już 1938 generał Franco wydał dekret znoszący autonomię Katalonii. Dopiero po śmierci dyktatora i przyjęciu nowej konstytucji w 1978 Katalonia odzyskała autonomię kulturalną i polityczną. Obok Kraju Basków posiada najszerszą autonomię ze wszystkich wspólnot. Jednak separatyści katalońscy wciąż dążą do uzyskania samodzielności w ramach Unii Europejskiej.

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • LinkedIn
  • Twitter