Kwota wolna od podatku Hiszpania

Kwota wolna od podatku jest w Polsce najniższa w Europie

kwota wolna od podatku Hiszpania

Kwota wolna od podatku w Hiszpanii to   11 200 euro – 47 040 zł

Nie jest celem tego teksu obrona praw pracownika w Polsce, bo zasadniczo nie przejmujemy się tym tutaj. Mamy swoje problemy, nie zawsze jest różowo, jak się wydaje. Ale fakt zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego kwoty wolnej od podatku przez Teresę Lipowicz, rzecznika praw obywatelskich, dostarcza kolejnego argumentu za mieszkaniem i pracą w Hiszpanii.

Niska kwota wolna oznacza, że Polacy bardzo wcześnie zaczynają płacić podatki. Firma doradcza KPMG przygotowała porównanie kwot wolnych stosowanych w Europie. Niestety, lektura tego zestawienia nie mogła ucieszyć polskich podatników. Mają najniższą kwotę wolną spośród wszystkich krajów, które mają ją w swoich systemach! Polskie 3091 zł wygląda w tym zestawieniu po prostu śmiesznie. Owszem, w niektórych z tych krajów zarobki są sporo wyższe niż w Polsce. Ale przeciętny Niemiec nie zarabia dziesięć razy więcej niż przeciętny Polak. Minimalna pensja w Hiszpanii to 645 €, czyli ok  2709 zł. I tu jeszcze narzekają! Wysłać paru do pracy w Polsce, bez dwugodzinnej siesty, nadgodzin i porannej kawki ;)….

Kwota wolna od podatku to jedno, ale warto wiedzieć, że średnie wynagrodzenie to  22.790 euro brutto, czyli 1891 € miesięcznie,  co daje ok 1.300 euro miesięcznie netto. Całkiem nieźle, chociaż jest wysoki poziom bezrobocia, to tylko świadczy o tym, że Hiszpanie niestety nie są tak pracowici i otwarci na zmiany, jak Polacy. Za granicą nasi rodacy to coraz częściej wykształceni i pracowici specjaliści.

W następnym artykule o równie kontrowersyjnej ciekawostce – emerytura w Polsce i w Hiszpanii 😉

Cieszę się, że tu mieszkam!

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • LinkedIn
  • Twitter