król hiszpanii abdykacja felipe VI juan carlos.19

Nowy król Hiszpanii – Filip VI

król hiszpanii abdykacja felipe VI juan carlos.19

Nowy Król Hiszpanii Felipe VI proklamowany!

król hiszpanii abdykacja felipe VI juan carlos.01

król hiszpanii abdykacja felipe VI juan carlos.06-001

król hiszpanii abdykacja felipe VI juan carlos.16król hiszpanii abdykacja felipe VI juan carlos.32

Po 39 latach panowania król Hiszpanii Juan Carlos abdykował, a nowym królem został proklamowany jego syn, Książę Asturii, który przyjął imię Felipe VI, czyli Filip VI. Wczoraj, czyli 18.06.2014 Juan Carlos podpisał akt abdykacji, a dzisiaj nastąpiła uroczysta proklamacja nowego Króla Reino de España, czyli Królestwa Hiszpanii.

W swoim dzisiejszym wystąpieniu, liczącym 3000 złów, Felipe VI, w siedzibie Konkresu Deputowanych,  na specjalnej sesji Korezów Generalnych, czyli hiszpańskiego parlamentu, złożył uroczystą przysięgę „wiernie sprawować swoje obowiązki, postępować zgodnie z konstytucją i szanować prawa obywateli i wspólnot autonomicznych”.

Rodzina królewska wraz z nowym Królem ulega zmniejszego, co cieszy wychodzących powoli z kryzysku poddanych ;). Nowa Królowa Letizia, była dziennikarka to pierwsza Królowa Hiszpanii, niewywodząca się z arystokratycznego rodu i – OMG – do tego rozwódka! Sen o księciu z bajki możliwy? A jednak ;)! Zdecydowanie dla monarchii idą nowe czasy!

A tu kilka ciekawostek na temat:

Juan Carlos od dawna rozmawiał z synem na temat przejęcia przez niego tronu. Już od 2012 roku wiadomo było w rodzinie królewskiej, że Król abdykuje, kiedy to wydarzył się mu wypadek na niefortunnym wyjeździe do Botswany. Filip oddał się wtedy całkowicie do dyspozycji ojca, ale doradzał mu najpierw poprawić zdrowie i wizerunek.

felipe4Proklamacja, czy też zaprzysiężenie króla to nie koronacja. W Hiszpanii nie koronuje się królów od  600 lat. W 1379 r ostatnim koronowanym królem był Juan I de Castilla. Zatem królowie hiszpańscy nie noszą ani korony, ani płaszcza z gronostaja. Symbolicznie korona i berło są obecne na ceremonii od czasów Isabel II. Korona z pozłacanego srebra jak i 68 cm berło pochodzą z 1775 r.

Proklamacja to dosyć skromna uroczystość w hiszpańskim sejmie (Cortes Generales), w której wziął udział Felipe VI, jego żona i córki, Leonor i Sofia. Juan Carlos zdecydował nie pojawić się na tej uroczystości, aby nie odbierać synowi głównej roli.

 

Patrimonio Nacional, czyli odpowiedni urząd zajmujacy się dziedzictem narodowym, ma teraz sporo pracy. Trzeba będzie wycofać monety z wizerunkiem Juana Carlosa i zastąpić je nowymi z Felipe VI, co będzie następowało od 2015 r. Już tegoroczni absolwenci studiów otrzymają dyplomy z podpisem nowego Króla.  W Pałacu Królewskim będą wymieniane kryształy, zastawa stołowa itp, na nowe z inicjałamy nowej pary królewskiej.

król hiszpanii abdykacja felipe VI juan carlos.58Starsza córka Króla, Leonor, w wieku 8 lat zostaje następczynią tronu hiszpańskiego. Uzyskuje tytuł Księżniczki Asturii, Następczyni tronu i Księżniczki Girony. Oczywiście nie może wstąpić na tron przed ukończeniem 18 roku życia, 18.10.2023 r. Jeśli coś stałoby się Królowi, to jej panowanie sprawowałby regent.

Siostry Juana Carlosa, Elena i Cristina, przestają przynależeć do rodziny królewskiej i nie będą włączane do uroczystości oficjalnych. Szczególnie swoją pozycję podminowała Cristina, znana z afery korupcyjnej „Noos” z udziałem swojego męża Undangarina. Od obydwojga zdystansował się nie tylko Król Hiszpanii, ale i cała rodzina. Jeśli Felipe VI będzie potrzebował kogoś reprezentacyjnego, dopóki nie podrośnie Leonor, to poprosi o pomoc drugą siostrę, Elenę.

Poprzednia królowa Sofia  obecnie będzie nazywana Królową Matką albo Matką Króla. Jak, jeszcze nie wiadomo, mówi, że jej wszystko jedno 😉

król hiszpanii abdykacja felipe VI juan carlos.06

 

 

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • LinkedIn
  • Twitter