Taniec Flamenco formą terapii – ciekawe co?

taniecflamencoterapiaChoreoterapia czyli inaczej muzykoterapia aktywna lub terapia tańcem jest coraz częściej stosowanym narzędziem psychoterapii. Szczególnie osoby cierpiące na zaburzenia psychomotoryczne lub mające trudności w kontaktach z innymi ludźmi mogą taneczną terapią flamenco rozwiązać część swoich problemów. Choreoterapia (Dance Movement Therapy DMT) jest częścią szerszego nurtu artterapii, czyli terapii w kontakcie ze sztuką. Terapia tańcem wykorzystuje ten szczególny rodzaj ruchu jako proces zwiększający fizyczną, psychiczną i duchową integrację człowieka. Podstawowe elementy tańca, jakimi są rytm i ruch mogą stać się drogą do uzyskania harmonii ciała i umysłu. Ułatwiają również poznanie siebie i swoich emocji oraz porozumiewanie się z innymi ludźmi. Taniec flamenco zawiera wszystkie elementy terapii. Zobacz kurs tutaj.
Idea terapii tańcem opiera się nierozłączności ciała i umysłu człowieka. Ruch ciała odzwierciedla wewnętrzny stan emocjonalny, zaś zmiany ruchu mogą przenieść się na zmiany w psychice.
Za główną pionierkę DMT uważa się Marian Chace, amerykańską tancerkę, która jako pierwsza w 1942 roku wprowadziła terapię tańcem do świata zachodniej medycyny. Prowadziła własną szkołę tańca w Waszyngtonie i zdała sobie sprawę z wpływu tańca i improwizacji ruchowej na swoich studentów. Wkrótce rozpoczęła pracę w dużym szpitalu psychiatrycznym im świętej Elżbiety. W 1966 roku stanęła na czele Amerykańskiego Stowarzyszenia Terapii Tańcem. DMT jest oficjalnie uznaną formą psychoterapii.

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • LinkedIn
  • Twitter