hyperloop spain

Ultraszybki pociąg to za mało. Ma być hiperszybki!

hyperloop antequera malaga

Hyperloop niedługo u nas!

W tym roku do użytkowania zostanie oddany jeden z odcinków superszybkiej kolei, łączącej Antequerrę z Granadą. Pociągi będą osiągać na tej trasie prędkość 300 km/h. To ostatnie elementy układanki, w której Madryt zostanie połączony z Sevillą, Malagą i Granadą.

Najwyraźniej jednak władzom Andaluzji to nie wystarcza, gdyż rozpoczęto negocjacje nad wdrażaniem technologi Hiperloop właśnie na najnowszym odcinku kolei LAV (Linea de Alta Velocidad). Przy wsparciu finansowym UE wynoszącym 400 mln Euro oraz z wkładem hiszpańskim w wysokości 269 mln Euro powstać ma odcinek doświadczalny o długości 75 km.

Hiperloop to połączenie stosowanej już w praktyce technologi lewitacji magnetycznej (maglev) oraz przemieszczania się pociągu w rurach o znacznie obniżonym ciśnieniu powietrza (1% ciśnienia atmosferycznego). Dzięki temu, transport jest bardzo szybki oraz pochłania niewiele energii. Na odcinku doświadczalnym kapsuły transportowe mają poruszać się z prędkością ponad 500 km/h, jednak możliwości Hiperloop ocenia się na prędkość dźwięku. Pomysłodawcą jest znany miliarder, producent samochodów Tesla oraz Space X – Elon Musk. Co ciekawe jest to projekt open-source, nad którym pracuje już wiele firm.

Zapewnie potrwa to dłuższy czas. Otwarcie Hiperloop w Dubaju planowane jest na 2023, w Andaluzji zapewne później. Trzeba więc będzie się męczyć w tych pociągach, które są. Dobrze, że są ciche, że każdy dostaje komplet jednorazowych słuchawek, że są klimatyzowane i przemieszczają z tymi mizernymi 300 km/h.

Dowiedzcie się więcej o Hiperloop

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • LinkedIn
  • Twitter