Zaczynamy systematyczne treningi – bezpiecznie

Każda pora jest dobra na rozpoczęcie treningów. Oczywiście nadchodząca wiosna, która zwiastuje ciepłe dni i zdejmowanie kolejnych warstw ubrań niesie ze sobą najsilniejszą motywację – chęć posiadania dobrego wyglądu.

Jednak wygląd, budowa ciała, szczupła sylwetka, muskulatura to powinny być jedynie efekty dbałości o stan zdrowia. Do utrzymania wysokiej jakości życia musimy pozostawać w ruchu. Tak ukształtowane zostało nasze ciało w drodze ewolucji. Ruch to zdrowie a bezruch prowadzi do poważnych, czasem długo niezauważanych, spustoszeń w organizmie.

Jeśli chodzi o trening, to nie jest to nic skomplikowanego. Ważne aby rekreację uprawiać systematycznie, przynajmniej 3 razy w tygodniu. Najlepiej poświęcić na to około godziny. Jeśli poświęcimy mniej czasu, poczekamy dłużej na efekty, jeśli za dużo – możemy się zniechęcić do trenowania. Potrzeba nieco cierpliwości, reakcja organizmu nie nastąpi następnego dnia. Zobaczymy i poczujemy efekty naszych ćwiczeń po paru tygodniach.

Podstawowe zasady: minimum 20 minut ruchu z lekkim obciążeniem, marsz, truchtanie, rowerek, orbitrek. To rozgrzewka, zabezpieczenie przed urazami i doskonała walka z oponką. Najlepiej aby od tego zaczynać trening i stosować 30 minut. Więcej czasu może odebrać nam siłę na pozostałe ćwiczenia.

Pierwsze partie mięśni, które będą wymagały budowy i wzmocnienia to mięśnie brzucha i prostowniki grzbietu. One są najbardziej zaniedbane przez to, że na co dzień nie biegamy. Stoimy lub siedzimy. Kręgosłup osłabia się i wykrzywia. Odpowiednie proporcje (3 do 1) brzuszków do grzbietów spowodują wzmocnienie garnituru mięśniowego kręgosłupa. Spokojnie, przez pierwsze dwa, trzy tygodnie można trenować jedynie to. Rozgrzewka na rowerku lub marsz na bieżni, seria brzuszków (6 serii po 30 skłonów), seria grzbietów (6 serii po 10 wyprostów) a potem możemy do końca wyznaczonego czasu ćwiczyć na orbitreku. Bardzo dobrze wzmaga ukrwienie tkanek, odżywianie stawów.

Zobaczcie film, powinien być pomocny. Pamiętajcie, że Wasze pytania, Wasze uwagi będą wpływały na następne tematy filmów. To nie jest wielka stacja telewizyjna, możemy być bardzo elastyczni i przygotowywać materiały skrojone dokładnie na potrzeby widzów.

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • LinkedIn
  • Twitter