Zgubione dokumenty w Hiszpanii – prawo jazdy i dowód osobisty

zgubione dokumenty w HiszpaniiZgubione dokumenty w Hiszpanii

Na wstępie przestrzegamy przed pozostawianiem dokumentów w samochodzie, w widocznym miejscu, czy też w plecaku na plaży, jeśli jesteśmy sami. Na plaży zalecamy czujność względem sprzedawców okularów i innych gadżetów. Niestety znajomemu przydarzyła się smutna historia, kiedy to  poszedł popływać i po oddaleniu się od brzegu zaobserwował, jak jego plecak oddala się w nieznanym kierunku wraz z podejrzanym osobnikiem innego koloru skóry. 
Zgubione dokumenty w Hiszpanii to tak samo problematyczna sytuacja, jak zgubienie dokumentów w każdym innym kraju. Zgubione, czy utracone dokumenty w Hiszpanii to zawsze komplikacja urlopu, kłopot z prowadzeniem samochodu i gonitwa myśli, jak wrócimy do Polski. Ale bez paniki.
Najważniejsze to udanie się na najbliższy posterunek policji i zgłoszenie kradzieży czy utraty (Policìa Nacional albo Guardia Civil de Tráfico). Tak samo, jak w Polsce, sporządzony zostanie stosowny protokół, który w razie kontroli można pokazywać. Można więc prowadzić samochód, wynajęty w wypożyczalni, lub swój własny bez problemu. Po powrocie do Polski przystępujemy do normalnej procedury w lokalnym Wydziale Komunikacji.
Jeśli jednak nie możemy albo nie mamy ochoty pojechać do Polski, to jest pewne rozwiązanie.  Można poprosić kogoś znajomego, żeby wziął odpowiedni formularz w wydziale komunikacji i przesłał nam do podpisu. Podpisany odsyłamy i dobra dusza składa go za nas w urzędzie. Prawnie jest to dosyć kontrowersyjne, teoretycznie podpis powinien być złożony w obecności urzędnika, ale nie jest to honorowane. Jeśli urząd zażąda upoważnienia notarialnego, to biorąc pod uwagę notariusza i tłumaczenie, łatwiej i taniej wsiąść w samolot i złożyć wniosek.
W przypadku dowodu osobistego wniosek należy złożyć osobiście i podpisać się przy urzędniku. Odbiór też niestety możliwy jest tylko osobisty, tak więc musimy to załatwić w Polsce, nie ma możliwości załatwienia tego przez ambasadę.
A co zrobić jak ukradziono nam dowód, a przed nami podróż do Polski? Jeśli mamy paszport, to jesteśmy uratowani. Jak nie, to mamy dwie opcje. Jedna to wizyta w ambasadzie w Madrycie lub konsulacie w Barcelonie i złożenie wniosku o paszport.  Druga, szybsza, to podróż do Polski z dokumentem, wydanym na policji, potwierdzającym zgubienie/kradzież dowodu osobistego. Sprawdzone, działa.
Bez zgłoszenia na policję, jesteśmy w czarnej d…… To bardzo ważne, bo na zgubione dokumenty w Hiszpanii mogą uczestniczyć w wyłudzeniu pożyczki z banku,  nie ma mowy też o przekroczeniu granicy.
Inspiracją i ważniejszym źródłem informacji na ten temat był blog
Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • LinkedIn
  • Twitter