Znaleziono szczątki żaglowca Krzysztofa Kolumba Santa Maria

Santa Maria to jeden z trzech okrętów pierwszej wyprawy Krzyszofa Kolumba.
żaglowiec Krzysztofa Kolumba
żaglowiec Krzysztofa Kolumba

Amerykański badacz Barry Clifford ogłosił sensacyjną wiadomość na temat znaleziska szczątków okrętu Santa Maria, największego z trzech drewnianych statków płynących po przypadkowe odkrycie Ameryki.

Wyprawa w poszukiwaniu alternatywnej drogi do Indii rozpoczęła się 3 sierpnia 1492 roku. Krzysztof Kolumb wyruszył tego dnia z portu w Palos de la Frontera w pobliżu dzisiejszej Huelvy. 

25 grudnia 1942 roku za sterami okrętu, którym płynął Kolumb stanął bardzo niedoświadczony czternastoletni żeglarz, który posadził statek na mieliźnie w pobliżu wyspy nazwanej przez żeglarzy Hispaniolą.  Ewakuowano całą załogę trójmasztowca, w sumie 40 osób, oraz cały ekwipunek. Drewno, z którego zbudowany był żaglowiec wykorzystano do zbudowania fortu La Navidad (Boże Narodzenie). Według zapisków Kolumba nie pozostał nawet jeden gwóźdź na dnie. Wszystko zostało wykorzystane.

Cudowny Sen Barrego Clifforda

Sceptycy twierdzą, że nie ma żadnych dowodów na istnienie tego znaleziska a sam Barry Clifford w wywiadzie dla CNN opowiada, że ponad dekadę temu widział w wodzie armatę z XV wieku. Ostatnio obudził się z poczuciem pewności, że to właśnie szczątki Santa Maria. Armaty już nie ma, ale kamienie, które leżą na dnie są wg niego niewątpliwie kamieniami z Hiszpanii lub Portugalii, które używano jako balastu w statku.

Gdyby odkrycie okazało się prawdziwe, byłoby bardzo ważnym wydarzeniem. Statek ten odcisnął się bowiem głębokim piętnem na historii Nowego i Starego świata.

Wyspa Hispaniola, w pobliżu której znaleziono domniemane szczątki jest dziś w części terytorium Haiti a w części należy do Republiki Dominikany

 

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • LinkedIn
  • Twitter